Bitcoin Neden Arttı ?

tarafından
17
Bitcoin Neden Arttı ?

Bitcoin’in Artmasında Etkili Faktörler
Uzun bir vakitdir derli toplu artış grafikleriyle yatırımcısına kazandırmaya devam eden bitcoin, son artışlarla beraber 11.350 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Bu yükselişin bir vakit daha devam edeceğini savunan yatırımcı adedi da hafife alınmayacak kadar çoğalmış durumda. Peki bitcoin’in artmasındaki etkili faktörler nelerdir?
Tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam eden kripto para deliliğinin öncüsü olan bitcoin, yakın tarihte gerçekleşen yeni girişimler ile beraber ismini daha da duyurarak kendine yatırımcı çekmeye devam ediyor. Genellikle son dönemlerde ismini sıkça duymaya başladığımız ve sosyal medya devi Facebook doğrulusunda tasarlanan kripto para birimi Libra da insanların ilgisini kripto paralara çeken mühim bir atılım oldu. Bu sayede kripto paralardan haberdar olmayan yüz binlerce insan da kendisini bir anda kripto para dünyasının havasına kaptırdı bile. Facebook’un bu girişiminden destek alarak kendilerine yeni bir yatırım ve gelir kapısı açmayı planlayan çoğu şahıs bitcoin başta olmak üzere çoğu kripto paraya yatırım yapmaya başladı.

Yeni Bir Sıçrama Döngüsü
Bitcoin başta olmak üzere çoğu kripto para yatırımcısını birkaç saat ortamında bile batırma ya da varlıklı etme potansiyeline sahip diyebiliriz. Bitcoin de bunu yatırımcısına sıkça yaşatan kripto paralardan birisi. Fakat her ne kadar uzun bir vakit yatırımcısını üzüyor gibi görünse de birkaç gün ortamında yaptığı sıçramalarla sabırlı yatırımcısına her vakit kazandırdığını söylemek hatalı olmaz. Yaşanan 11.300 dolar yükselişinı da buna benzetebiliriz. Sadece 15 günde 44.000 TL seviyelerinden 65.500 TL seviyelerine yapmış bulunduğu artış da bu sıçrama döngülerinden sayılabilir. Buradan çıkarılacak en büyük ders muhakkak bitcoin ya da rastgele bir kripto para birimine yatırım yapar iken sabırsız davranmamak olacaktır. Bir gecede yaşanan düşüşlerle telaşlı bir şekilde bitcoinlerini elden çıkaran yatırımcılar henüz saçını kafasını yoluyor olsa gerek. Bu yüzden kripto para yatırımlarında düşüş dönemlerinde sabırlı olmalı ve yine artışa geçeceğine dair inançlı olmalısınız. Bunun aksi hallerde ise bütün yatırımını buraya aktarmış şahıslar bu tarz düşüşlerde korkudan resmen ecel terleri döktüğü amacıyla en az zarar düşüncesiyle coinlerini satma yoluna gidebiliyor. Fakat bu tarz atılım yapan şahıslar sıçrama halinde kararlarından muhakkak pişman olacaktır.