Format Atmak Zaralı Mıdır ?

tarafından
24
Format Atmak Zaralı Mıdır ?

Bilgisayara Format Atmanın Yararları Ve Zararları
Bugün bu konumuzda bilgisayara format atmanın ne yararları ne zararları bulunmaktadır ilişkisini inceleyeceğiz. Başlayalım ;
Öncelikle format diye tanımladığımız şey yalnızca bilgisayar amacıyla geçerli değildir . Format , bir ürünü fabrika ayarlarına çevirme , sıfırlama manasına gelir. Tablet , telefon , bilgisayar gibi çoğu teknolojik ürüne format atabiliriz.
Format atarken herkes cihazınızın ilk günki gibi süratli olacak gibi düşüncelere kapılıp format atıyor .
Yararları
Eğer bilgisayarınızda virüs ya da değişik zararlı içerikler varsa şunlar tamamiyle silinir. Bilgisayarınız çalışır durumdayken herşeyi kaydeden sanal hafıza temizlenir ve rahat çalışır. Sanalar hafıza temizlendiği amacıyla daha süratli çalışmaya başlar .Sanal hafıza uzun vakit temizlenmezse yavaş çalışmaya başlar ilaveten çok önceden Windows xp sürümü kullanıcılarının sık sık aldığı bir hata şudur ; ” bilgisayarlarda sanal hafıza doldu otomatik 1 dakika içersinde yinedan başlatacak”

Zararları
Bilgisayara format atmanın çoğu yararı var biliyoruz ancak herzaman her faydalı şeyin bir yan tesiri bulunmaktadır . Formattan sonra disk ve hafızaleriniz sıfırlanır ve bilgisayar süratlenir ancak c ve d diski sıfırlanır ve daha ardından yine kısa vakitde yükleme prosedürü yapılır. Bu prosedür diskinizi fazlasıyla yorar ve veri kayıbına namacıyla olabilir. Mesela bir kağıdı silgi ile her silmenizde kağır biraz daha yıpranır.