Kolay Meyve Diyet Listesi

Önbilgi

Gün içinde alınan kalori kontrolünü sağlamayı hedefleyen diyetler taşıdıkları özellikler ve toplam kalori değerleriyle çeşitlilik gösterir. Hızlı kilo verdirip çabuk sonuca ulaştırması nedeniyle meyve diyeti tercih edilen diyetler arasında ilk sıralarda yer alır.

Meyveler antioksidanlar ve vitaminler yönünden oldukça zengin besinlerdir. Aynı zamanda lif yönünden oldukça doygun olmaları bağırsak sistemini de korumalarını sağlar. Bunların dışında kavun, karpuz, şeftali, elma ve kayısı gibi meyveler vücudun gün içinde kaybettiği suyu tekrar vücuda kazandırır.

Meyve diyeti kısa sürede tam sonuç getirmesine rağmen düşük kalorili bir diyet olması nedeniyle mutlaka kısa süreli uygulanmalı ve bu dönem içinde ara ara proteinlerle desteklenmelidir. Aksi halde vücutta kas kayıpları başlar. Bu durum da oldukça sağlıksızdır. Bununla birlikte bir tehlikeden daha söz etmek mümkün. O da meyve diyetinde uzun süreli açlıkların yaşanmasının şeker hastalığını tetiklediği gerçeğidir.

Kısa süreli ve kontrollü uygulayacağınız meyve diyeti sayesinde detoks uygulamış ve vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırmış olacaksınız.

İlk gün: Diyetin ilk günü çok önemlidir. Bu gün muz hariç tüm meyvelerden yiyebilirsiniz. Meyvenin dışında bir porsiyon haşlanmış sebze akşam öğünü için idealdir.

İkinci gün: Diyetin ikinci günü beslenme programınızda sadece sebze bulunuyor. Çiğ ya da sadece suda haşlanmış sebze tüketmekte serbestsiniz. Sebzeleri haşlarken yağ ve tuz eklemek yasak unutmayın.

Üçüncü gün: Diyetinizin bu basamağında 5 adet orta boy muz bulunuyor. Bir de 1 bardak yağsız süt tüketebilirsiniz.

Dördüncü gün: Bugün sınırsız meyve tüketim hakkınız bulunuyor. Buna ek olarak haşlanmış bir porsiyon sebze de yiyebilirsiniz.

Beşinci gün: bugün yiyecekleriniz arasında suda haşlanmış ya da çiğ sebze bulunuyor. Yağ ve tuz kuralına yine geçerli.

Altıncı gün: Diyetin sonuna yaklaşırken 5 adat orta boy muz ve 1 bardak yağsız süt bugünkü beslenme listenizde sizi bekliyor.

Son gün: Bir haftalık diyetiniz bugün sonlanıyor. Bugünü sınırsız sebze ve meyveyle bitirebilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi düşük kalorili bir diyet olması nedeniyle bir haftanın sonunda bitirilmesi sağlık açısından uygundur.

Author: Bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir